Vespol Clips-Cotto

SYSTEM NIEWIDOCZNEGO MOCOWANIA PŁYT ELEWACYJNYCH COTTO

Ceramiczne wyroby z naturalnej gliny należą do najstarszej tradycji technicznej ludzkości. Elewacyjne płyty ceramiczne to klasyczny materiał w nowoczesnej formie, produkowany wg. tradycyjnych receptur od ponad 100 lat.
Płytki ceramiczne produkowane są z gliny. Naturalny kolor zawdzięczają tradycyjnej technice wypalania i impregnowania materiału, bez dodawania syntetycznych barwników. Traktowane kwasem oraz impregnowane silikonową emulsją zewnętrzne lico ceramiki chroni materiał przed trwałą absorbcją brudu. Jest to materiał „oddychający” – wchłaniana para wodna zostaje następnie wydalana na zewnątrz uwalniając płytkę z zanieczyszczeń na niej się gromadzących. Zapewnia to utrzymanie walorów estetycznych przez długie lata użytkowania.
Dzięki swoim walorom estetycznym oraz możliwości produkcji wg indywidualnych zamówień płyty cotto doskonale nadają się do wykonania elewacji z zastosowaniem zdobień, specjalnych wykończeń czy osłon przeciw słonecznych.
Elewacja wentylowana z płyt cotto wykonywana jest na aluminiowym lub stalowym ruszcie nośnym, do którego mocowane są specjalnie ukształtowane elementy ceramiczne. W zależności od rodzaju płyty do jej zamocowania stosuje się łączniki, trzpienie lub profile.
Zamocowanie płyt musi gwarantować niezależność każdego pojedynczego elementu okładziny, zarówno od pozostałych płyt jak i od rusztu nośnego, do którego zostały zamocowane. Zapewnia się to przez stosowanie fug (przerw) szerokości od 5-12mm z każdej strony płyty, które poza efektem podkreślenia podziału dają niezależność od termicznego rozszerzania się podkonstrukcji jak i osiadania budynku.
Wentylowana elewacja z płyt cotto zapewnia – tak nowoprojektowanym budynkom jak i restaurowanym – ochronę cieplną, przed opadami, hałasem oraz zawilgoceniem ścian obwodowych.
Standardowe wyroby do zastosowania w projektach elewacji wentylowanych to płyty o wymiarach (cm): 50x30x2,5; 50x25x2,5 profile specjalne 50×14,5×5; 50×14,5×10; żaluzje 50×6,3×3,2; 50x5x5.
Uwaga! Przed zaprojektowaniem podziału fasady prosimy o kontakt w celu potwierdzenia aktualnie produkowanych wymiarów, gdyż mogą się różnić od ww. Dostępne mogą być również inne kształty i wymiary płyt specjalnych wg. Państwa indywidualnego życzenia.
Firma Vespol Invest Sp. z o.o. zapewni Państwu pomoc przy doborze płyt, rozwiązanie sposobu ich mocowania, dostawę i kompleksowy montaż elewacji ceramicznej. W załączonych fotografiach pokazane są przykładowe elewacje z płyt Cotto, włoskiej firmy Sannini Impruneta.


  • Nit (P)
  • Profil nośny (R)
  • Uchwyt okładziny (S)
  • Płyta COTTO (T)
  • Śruba „blachowkręt” (U)
  • Kotwa podstawowa nośna (V)
  • Kołek rozporowy (W)

Przekrój pionowy

Przekrój poziomy